Kioskla Kimlik Kartı Alma, Şifre Yenileme ve Doğrulama Nasıl Yapılır?

Kioskla Kimlik Kartı Alma, Şifre Yenileme ve Doğrulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde yeni çıkan kimlik kartları için de hem kolaylık hem de hız kazanılması açısından bu yeni kimliklerin kişilere daha rahat ulaşması için şifre işlemlerinin yapılacağı kiosklar ilgili kurumlara yani nüfus müdürlüklerine yerleştirilmiştir. Yeni kimliklerden çıkartmak isteyen vatandaşlar kimlik başvuruları esnasında aldıkları pin şifreleri ile kiosklardan istedikleri işlemi rahatlıkla yapma şansına sahip olacaklardır. Kişiler isteğe göre ve istedikleri zaman bu verilen pin şifrelerini bu kiosklardan güvenli bir biçimde değiştirebileceklerdir. Ya da pin şifrelerini kaybetme ve unutma gibi sorunlarda da kiosklar kişilere yardımcı olarak pin şifrelerinin yenilenmesini sağlayacaktır.

Yeni kimlik kartlarına sahip olan kişilerin belirli aralıklarla pin şifrelerini yenileyip değiştirmelerinde yarar vardır.

Güvenlik açısından bu şifre değiştirme durumu önem taşımaktadır. İlgili kurumlarda bulunan kiosklardan şifre değiştirme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için kimlik kartları ile kioskları kullanmanız bu işlem için yeterli olacaktır. Pin şifresi değişimi için belli yöntemler kullanılmaktadır. Eski pin numarası girme, biyometrik doğrulama gibi yöntemleri güvenli bir biçimde kullanılabilmektedir. Pin şifresi yenileme işlemi veya değiştirme işlemi yaparken görevliler dahil olmak üzere şifrenin herhangi bir kişi ile paylaşılmaması gerektiği kuralı oldukça önem taşımaktadır.Yalnızca kioskun kullanımı için görevli kişilerden yardım istemek yeterlidir. Kiosklar güvenlik olarak oldukça güvenli bir araçtır. Kimlik kullanımında veya diğer tüm kişisel bilgileri içeren işlemler yapıldığında dahi bu bilgilerin başka kişilerin eline ulaşması gibi bir sorun oluşmamaktadır.

Aksine oldukça güven veren bir araçtır.

Kioskların Sadece o kişinin bileceği türden güvenlik sorularının sorulması ve yazılımsal olarak da birçok güvenlik önlemi bulunmaktadır. Kioskların kimlik kartlarındaki bu etkinliği hem nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğu azaltacak hem de başvuruların nüfus müdürlüklerine daha rahat yapılmasını sağlayacaktır. Örneğin pin değiştirmek isteyen vatandaş nüfus müdürlüğüne gidip sıra beklemek ve boşuna zaman harcamak yerine bu işlemi kioskların üzerinden yaparak kaliteli hizmet sağlanmasına ışık tutacaktır. Böylelikle vatandaşlar ve onlara yardımcı olan görevli memurlar işlerini çok daha doğru ve yoğunluk olmadan rahatlıkla yapacaklardır. Kiosklar her alanda hayatımıza girmeye devam etmektedir. Ve bu kiosk kullanımının artışı yaşam standartlarını da kaliteli hale getirmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir