Kiosk Uygulamaları

Kiosk Uygulamaları

Kiosk cihazları özel tasarımlı kabinler ve özel imal edilmiş elektronik ekipmanlar ile işlevselliği özelleştirilen cihazlardır. Genel ağırlık kabinlerde kullanılan gövde materyalleri DKP saç olmakla beraber ahşap veya polyester de tercih edilmektedir.

Kiosk cihazlarında son zamanlarda görselliği artırmak ve özel boya veya baskı materyalleri kullanabilmek için ön kısmını komple veya kısmen cam ile desteleyerek üretimler yapılmaktadır.

Kiosk cihazlarının kullanıldığı sektörleri saymak yerine bugün güncel olan tüm sektörlerde direk olarak insandan bağımsız olarak veya bir görevli yardımı ile birçok hizmeti gerek bilgilendirme gerek reklam veya ürün verme cihazı olarak kullanılmaktadırlar.

Kiosklar nerelerde karşımıza çıkmaktadır?

Kiosklar bugün en çok Sıramatik olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Her bankada, hastanelerde, belediyelerde, noter, tapu, nüfus müdürlükleri, ptt gibi tüm devlet veya özel kuruluşlarda haksızlığın önlenmesi veya özel haklar tanıyarak öncelik sağlanması amacı ile kullanılmaktadırlar.

Kiosk cihazları endüstriyel yapıda birçok elektronik cihazı içerisinde barındırsa da aslında bir donanım olarak adlandırabileceğimiz cihazdır, dolayış ile bu cihazlar yazılım olmadan pek bir işe yaradığı söylenemez. Her hizmeti nasıl vereceği veya talep edilen ihtiyaçları nasıl tepki vereceği gibi tüm hususları arka planda yazılımlar ile kontrol ederler.

Kiosk cihazları için yapılacak yazılımlar bu yüzden çok öznem arz etmektedirler. Kiosk cihazları fiş yazıcıları, dokunmatik panelleri, barkod okuyucuları, telefon ahizeleri, çelik klavyeleri, ödeme kabul ve ödeme iade cihazları, ups sistemleri, kart alıcı ve kart verici cihazları, telefon ahizesi ve otomatik aramalı telefon devrelerini içerisinde barındırabilir.

Bu cihazlar ne ile kontrol edilirler?

Bu cihazları hangi amaç ile kullanılacak ise ona göre özel yazılım ile kontrol edilir, ihtiyaç var ise kullanıldığı kurumdaki başka yazılımlar ile de entegre edilir.

Cihazlar uzaktan kontrol edilerek içerikleri yönetilecek ise o zaman internete bağlanarak özel ID tanımlaması yapılır ve Kiosk cihazları tek tek veya gruplar olarak tek noktadan kontrol edilebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Emre cevap

    Kiosk uygulamaları hakkındaki bilgiler için teşekkürler sayenizde Kioskların ne olduğunu öğrendim. 🙂

    Mayıs 1, 2018 , 5:35 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir