Kiosk Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İnformation ve Totem kiosk

Kiosk Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kiosklar hayatımızı kolaylaştıran araçlardır. Bizlere zaman tasarrufu sağlayan bu araçlar artık her yerde yaygınlaşmış durumdadırlar. Kiosklar belli birer maliyet ile üretilmektedirler. Her firmanın ürettiği kiosk birçok kritere göre fiyat değişimi gösterirler. Kiosk fiyatları belli başlı unsurlara göre belirlenmektedir. İlk olarak dış tasarım ve branding dediğimiz markalaşma kiosk fiyatlarının belirlenmesinde önemli unsurlardandır. Dış tasarım ne kadar şık görünümlü, hijyenik, dayanıklı ise fiyat da bu oranda artacaktır. Şekil itibari ile de fiyat artıp azalabilir.

Belli kiosk kalıplarının dışına çıkılan tasarımlarda kiosk fiyatları artış gösterebilmektedir.

Branding yani markalaşma da fiyatı artıran ya da azaltan bir unsurdur. Sürekli olarak ve sağlam, dayanıklı ve kullanışlı kiosklar üreten bir firma zamanla isim yaparak markasını duyuracaktır. Güvenilir ve marka haline gelen bu firmanın ürettiği kiosklar haliyle daha fazla fiyata satışa çıkacaktır. Diğer bir kiosk fiyatını değiştiren faktör de ekran boyutudur. Ekran boyutu arttıkça ekranın altında bulunan mekanizma malzemeleri de artacaktır. Ekran aydınlatma gibi fonksiyonlar için kullanılan elektronik malzemeler miktar olarak artacaktır. Bu da ekran boyutu büyük olan kioskların fiyatlarının daha yüksek olmasına neden olmuş olur. Kiosk fiyatlarını etkileyen bir başka unsur da kioskların sahip olduğu donanımdır. Örneğin bir para çekme atmsinin donanımı ile bilgi veren veya reklam amaçlı kullanılan saydam ekranların donanımları aynı değildir. ATM’nin donanımı daha karmaşık ve fonksiyonludur. Fonksiyonlar karmaşıklaştıkça yapımı daha zorlaşmış olur. Bu da kioskların fiyatını değiştiren bir etkendir. Ayrıca donanım olarak bazı kioskların ekran dışında klavye, Mouse gibi ek donanım araçlarının olup olmaması da kiosk fiyatlarını etkilemektedir.

Bu donanımlara sahip kiosklar daha fazla fiyata sahip olurlar.

Ve bir de yazılımsal özellikler de kiosk fiyatlarını değiştiren bir başka faktördür. Kiosk yazılımları genel olarak aynı temelden gelmektedirler. Fakat kioskların yaptıkları işlemlere göre yazılımları da farklılık göstermektedirler. Kioskların işlevlerine göre de fiyatları artış ya da azalış göstermektedir. Kioskların maliyetleri bu gibi etkenlere bağlı olarak değişim göstermektedir ve firmalar kioskları bu özelliklerine ve maliyetine göre tercih etmektedirler.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Ali cevap

    Kiosk Fiyatları Nasıl Belirlenir? adlı makalenizi okudum. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

    Kasım 13, 2017 , 8:40 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir