Kimlik İşlemlerinde Kullanılan Kiosk Nedir?

Kimlik İşlemlerinde Kullanılan Kiosk Nedir

Kimlik İşlemlerinde Kullanılan Kiosk Nedir?

Kiosk kelime anlamı olarak da kulübe anlamına gelmektedir. Kiosk dediğimiz cihaz işlemleri zaman kaybetmeden, beklemeden yapmayı sağlamaktadır. Kimlik işlemleri için kullanılan kiosklar sadece Nüfus Müdürlükleri bünyesinde bulunmaktadır. Bu kimlik işlemleri üzerine kurulmuş olan kiosk cihazları henüz yeni uygulamalar olduklarından dolayı her geçen gün eksik olan yönleri denetlenip gerekli düzeltmeler yapılmaya devam etmektedir.

Kiosk cihazı ile işlem yapmak isteyen kişiler nüfus müdürlüklerindeki kiosklardan işlem yapabilmektedirler.

İşlem öncesi kişilere bir kod verilmektedir. Bu kod ile birlikte kiosk cihazlarından gerekli işlemleri yapmak mümkündür. Buna ek olarak kimlik kartı ve bu kod birlikte kullanılmaktadır. İlk olarak verilen kodu her şifre işleminde olduğu gibi değiştirmek ve bilgilerini doğrulamak zorundadırlar. Belirlenen yeni şifre kaybolduğu takdirde doğruladığı bilgiler ışığında tekrardan şifre alma olanağına sahiptirler. Bu doğrulama yapılırken kullanılan verilere de Biyometrik veriler denmektedir. Bu verilere örnek verecek olursak kişinin parmak izi, fotoğrafı, avuç içi izi gibi verilerdir. Kimlik işlemleri bu verilerle birlikte oluşturulmaktadır. Kişi kiosk araçlarından işlem yaparken şifre oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzden şifre sadece kendisine ait olmalıdır. Kimlik işlemlerinde kullanılan kiosk cihazları insanlara oldukça kolaylık sağlamaktadır ve birçok artı katmaktadır. Bu artılardan birisi zamandır. Günümüzde zaman oldukça önemli bir kavramdır. İnsanlar zamanlarının her dakikasını verimli kullanmak isterler. Hayat oldukça hızlı ve yorucu olduğundan dolayıdır ki insanlar sıra bekleyerek nüfus müdürlüklerinde gereksiz yere zaman harcamak istemezler.

Bu yüzden de kimlik işlemleri için olan kiosklar oldukça büyük artı katmıştır.

Diğer bir artısı da güvenliktir. Bu cihazlar sayesinde kişi bilgilerini herhangi bir memur veya çalışan ile paylaşmak zorunda kalmayarak direkt olarak sistem üzerinden istediği bölüm ile muhatap olarak oldukça güvenli şekilde işlerini halledecektir. Böylece bu güvensizlik duygusu da ortadan kalkarak insanların işleri oldukça kolaylaşacaktır. Kiosk cihazları bu tür avantajları sayesinde kullanıcıların hayatlarına konfor ve kalite getirmektedir. Birçok yönüyle kullanıcılara hitap etmektedir.

Summary
Review Date
Reviewed Item
kiosk
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • imparator cevap

  Neden illaki ingilizce dili kullanılıyor mesela kimlik işlerindeki kiosk dilinden bahsediyorum.Aynı zamanda kulübe ve büfe anlamına gelen bu dilin dilimiz olan güzel türkçemiz dururken neden kendi dilimiz kullanılmıyor anlayabilmiş değilim ne kadar çok yabancı dil meraklısı olmuşuz acaba ama Amerikalı ama ingilizi ama Avrupalı olsun ne olursa olsun acaba onlarda bizim Türkçemiz den kendi işyerlerin de olsun gerekse herhangi kitapların içinde olsun kelime olarak bulabilirmisiniz,muhakkakki Hayır.
  Yabancı dil bilmek elbetteki güzel ama Türkiyemizde yaşıyorsak eğer kendi dilimize sahip çıkmamız lazim
  Saygilarimla

  Nisan 12, 2019 , 10:17 am
 • Melis cevap

  Çok fazla karıştırılan bir konuydu aydınlattığınız için teşekkürler

  Temmuz 6, 2019 , 10:03 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir