Dokunmatik Çözümler

Dokunmatik Çözümler

Capactive Teknoloji

Yeni nesil akıllı telefonlar, LCD ekranlar; ve Pos cihazlarında yaygın olarak kullanılan Kapasitif Dokunmatik Ekranlar, Dokunmatik ekran çeşitleri arasında yer alan Kapasitif Dokunmatik Ekran, Rezistif Dokunmatik Ekran’a göre daha hassas olmakla birlikte, çalışması için parmak ile temas etmesi gerekmektedir, ve enerji tüketimini biraz daha fazla gerçekleştirmektedir. Maliyet bakımından da Rezistif Dokunmatik Ekran’dan daha maliyetlidir…


Resistive Teknoloji

Rezistif dokunmatik ekran (resistive touch screen), cep telefonlarında kullanılan ve ana mantık olarak birbirinden ince bir yüzey ile ayrılan iki iletken noktanın dokunulduğu zaman temas etmesi sonucu yer bilgisini belirleyen bir ekran türüdür.

Infrared Teknoloji

İnfrared dokunmatik çerçeve kullanılan ekranlarda X ve Y eksenlerine belli sayılarda kızılötesi diyot, bunların tam karşılarına da birer kızılötesi algılayıcı yerleştirilir. Elinizi bu ekranın bir yerine dokunduğunuzda, algılayıcının karşısındaki kızılötesi ışığı görmesini engellemiş olursunuz ve X-Y eksenlerindeki algılayıcılardan hangilerinin bağlantısının kesildiği bulunarak kesişme noktalarındaki koordinat hesaplanır.

İnfrared dokunmatik teknolojisine sahip cihazlar, geniş mesafede dokunma algılama yeteneğine sahipler ve direkt güneş ışığından ya da sudan etkilenmezler. Bu nedenle bilhassa dev plazma ekranların dokunmatik hale getirilmesinde tercih edilirler.

İnfrared dokunmatik çerçeve, basit monte edilen bir çerçeve vasıtası ile hemen her ortama basitçe adapte edilebilme özelliği sunmaktadır.


Saw Teknoloji

Yüzey akustik dalga sistemi cam levhanın kenarlarında bir çift güç çevirici bulundurur. Camın içine de bir güç çeviriciden diğerine gönderilen elektrik sinyalini yansıtmaları için yansıtıcılar yerleştirilir. Bir parmak ekrana dokunduğunda elektrik sinyali rahatsız edilmiş olur ve iki çeviriciyi kullanarak bilgisayar doğru kontak noktasını hesaplar.

Yüzey akustik sistemi metalik levha kullanmadığı için monitörden çıkan ışığın %100’ünün geçmesine izin verir, bu da daha net görüntü sağlar. Monitör ışığının %75’ini yayan dirençli sisteme ve %90’ını yayan kapasitif sisteme nazaran daha kaliteli görüntü verir.


Dokunmatik Ekranlar

Kare Monitör olarak getirilen bu ekranlar kendi getirmiş olduğumuz distribitörlüğünü yapmış olduğumuz dokunmatik touch panelleri monte ederek görsel açıdan hiçbir soruna yol açmayan şık ve estetik ekranların satışını yapmaktayız. 2 yıl garantisini vermekteyiz. monitörlerimiz vga çıkışlıdır.

Özel Üretim Çözümleri

İstediğiniz boyutta ve özelikte monitör temin etmekteyiz.