Dış Ortam Kioskları

Dış Ortam Kioskları

Dış Ortam Kioskları

Günümüzde self-servis hizmet verebilmek için üretilen kiosklar iç ortamlarda oldukları gibi dış ortamlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Dış ortamlarda kullanılan kiosk sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Dış ortamlarda kullanılacak olan kioskların her türlü hava şartları gibi dış etkenler dikkate alınarak 7/24 hizmet vermek amacı ile tasarlanmıştır. Dış mekan kioskları yapılan işlemleri hızlandırmanın yanısıra kullanıcılara inanılmaz bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. dış ortam kioskları hem kullanıcılara zaman kazandırır hem de o işlemi yapan kurumun yoğunluğunu azaltarak gelen müşterilere kaliteli hizmet verilmesine yardımcı olmaktadır.

Dış ortam kiosk kurulumu

Dış ortam kiosku plan yapmadan herhangi bir yere kurulamaz. Önemli olan dış ortam kioskunun kurulduğu yerdir. Dış ortam kiosklarının kurulacağı yer belli başlı özelliklere sahip olmak zorundadır. Öncelikle kioskun kurulacağı alanda kioskun çalışabilmesi için enerji kaynağına yani elektriğe ihtiyaç vardır. Enerji kaynağı olan bu yerde bir de internet bağlantısı olması da bir diğer özelliktir. Bu özellikler kiosk kurulması için en gerekli özelliklerdir. Dış ortama kiosk kurmak için genel bir alan araştırması yapmak gerekmektedir. Kiosklar hava koşullarına dayanıklı olarak üretilse de kuruldukları yerin iklimi önemlidir. Kiosklar sıcaklık seviyesinin çok düşük olduğu yerlere ya da aşırı sıcak olan yerlere kurulamazlar.

Dış mekan kiosklarında parlaklığın önemi

Dış mekana kurulacak olan kioskların ekran parlaklığı yüksek olmalıdır. Kullanıcıların daha rahat ekranı görebilmeleri için parlaklığı yüksek üretilen kiosk ekranları normalden fazla güç tüketmektedirler. Bu da kioskun çok ısınmasına yol açmaktadır. Bu tür problemler için kioskların klimalarını daha güçlü hale getirerek sorun çözülmektedir. Fakat çok sıcak olan bir ortama konulan kioskların kendi klimaları bile oluşacak ısınmayı engelleyemeyebilir. Bu durum da kioskun bazı devrelerinin yanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca kiosklar kurulurken kuruldukları yerin güneş açısı da oldukça önemlidir. Kullanıcılar dış ortam kiosklarını kullanırken ekranı daha rahat görmek isterler. Bu sebeple dış ortam kiosklarının ekran parlaklıkları da yüksektir. Güneş ışığını direk alan yerlere kurulan kiosklar için ekran parlaklığının yüksek olması bile kullanıcıların ekranı net görmesini sağlayaamamaktadır. Bu yüzden dış ortam kioskları kurulacakları yerin güneş ışığı açısı da önemli bir etkendir. Dış ortam kioskları bu özellikler dikkate alınarak kolaylıkla kurulabilmektedir. Dış ortam kioskları kuran firmalara ve kullanıcılara çok fazla miktarda fayda sağlayarak gün geçtikçe daha çok talep almaya başlamıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Samet cevap

    Dış Ortam Kioskları makaleniz çok bilgilendirici olmuş. Ellerinize sağlık.

    Kasım 13, 2017 , 8:54 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir